X
تبلیغات
عوامل بيروني مهم اثرگذار بر انتخاب رشته كنكور 98

درخت دانش

عوامل بيروني مهم اثرگذار بر انتخاب رشته كنكور 98

عوامل موثر در انتخاب رشته كنكور 98

عوامل موثر در انتخاب رشته كنكور 98 براي هر فرد به شرايط دروني وبيروني گفته مي شود كه بر انتخاب او اثر گذار خواهد بود اهميت انتخاب رشته كنكور 98 به اين دليل است كه بر زندگي و آينده تاثير گذار خواهد بود انتخاب رشته يكي از مهمترين انتخاب هاي هر فرد پس از پايان تحصيلات دبيرستان است. اين انتخاب به دليل تاثير زيادي كه در تعيين سرنوشت افراد دارد تحت تأثير عوامل مختلفي قرار دارد كه به دو دسته بيروني و دروني تقسيم مي شوند. عوامل بيروني تا حدودي از اختيار فرد خارج است و به صورت غيرمستقيم انتخاب او را تحت تأثير قرار مي­دهند. اما عوامل دروني تا حد زيادي در كنترل فرد قرار دارد.

عوامل موثر در انتخاب رشته

الف- عوامل بيروني مهم اثرگذار بر انتخاب رشته كنكور 98

به صورت كلي مي‌توان عوامل بيروني مهم تأثيرگذار بر انتخاب رشته تجربي 98 داوطلبان را در موارد زير خلاصه كرد:

1-خانواده 2- محيط آموزشي 3- افراد اثرگذار در زندگي فرد 4- گروههاي همسالان 5- رسانه ‌ها 6- زمينه‌هاي اقتصادي و شغلي

در اينجا براي آگاهي از نقش عوامل فوق شرح مختصري در مورد هر عامل ارائه شده است.

1- خانواده:

والدين مي‌توانند نقش بسيار مهم و اساسي در كمك به فرزندانشان جهت انتخاب رشتهآگاهانه، ايفا نمايند. آنها بايد به عقايد فرزندان خود احترام گذاشته و در صورتي كه خطا و يا لغزشي مشاهده كردند، تلاش لازم در جهت رفع آن مبذول نمايند نه اينكه آنها را به انتخاب رشته يا دانشگاهي كه خودشان علاقه‌مند به تحصيل در آن بوده و به هر دليلي شرايط لازم براي ادامه تحصيل را نداشته‌اند، راهنمايي كنندو يا صرفاً به دلايل ديگري مانند پرستيژ اجتماعي رشته و يا درآمد آن، فرزند خود را هدايت كنند.

2- محيط آموزشي:

در دوره متوسطه، با تخصصي تر شدن حوزه‌هاي تحصيل، دبيران و مشاوران تحصيلي نقش پر رنگ‌تري در هدايت دانش‌آموزان دارند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد بسياري از دانش‌آموزان در دوره دبيرستان ضمن الگو قرار دادن معلمان، آنها را به عنوان مشاوري صديق قبول دارند. از اين رو دبيران و مشاوران تحصيلي بايد اطلاعات و دانش لازم را براي راهنمايي دانش آموزان خود كسب كنند.

3- افراد اثرگذار در زندگي فرد:

اين افراد در انتخاب آينده تحصيلي فرد نيز نقش مهمي دارند و در برخي موارد از والدين و معلمان نيز اثرگذارترند.

داوطلبان كنكور سراسري 98 مي توانند براي انتخاب رشته تخصصي خود بر اساس 8 فاكتور مهم امسال، ظرفيت رشته و دانشگاه، تراز و رتبه آخرين نفر قبولي، معرفي رشته هاي بدون كنكور دانشگاه آزاد و ... با مشاوران مجرب مشاوره تحصيلي تلفي درخت دانش از طريق شماره 9099072943 (بدون گرفتن پيش شماره و از طريق تلفن ثابت منزل) تماس حاصل نماييد.

4- گروههاي همسالان:

دوستان شما، عموماً اطلاعاتي بيشتر از خودتان ندارند. بنابراين سعي كنيد گفته‌ها و توصيه‌هاي دوستان و همسالان­تان را با رعايت احتياط در انتخاب رشته تان مورد استفاده قرار دهيد.

5- رسانه‌ها:

رسانه‌ هايي مانند صدا و سيما، اينترنت و مطبوعات تأثير بسيار زيادي بر زندگي نسل جوان دارند. ما از كودكي در مقابل حجم وسيعي از اطلاعات رسانه­ها قرار داريم و بسياري از دانستني‌ها و تصورات خود را از آنان مي‌گيريم، اما مي‌دانيم كه همه آنها به يك اندازه اعتبار ندارند. رسانه‌ها هرچند منبع اطلاعاتي مهمي به حساب مي­ آيند اما گاهي اوقات بويژه در برنامه‌هاي نمايشي، مبالغه‌هاي زيادي در مورد آدمها، حوادث و پديده‌ها مي‌كنند.

6- زمينه‌هاي اقتصادي، شغلي:

هر فرد در بافت اقتصادي خاصي رشد مي‌كند و مشخصه‌هايي را از اين بافت كسب مي‌كند كه او را از ساير افراد مجزا مي‌نمايد. زمينه‌هاي اقتصادي و شغلي، انتخابهاي افراد درون جامعه را تحت تأثير قرار مي‌دهند. به عنوان مثال وقتي در كشورمان با پديده بيكاري روبرو هستيم، طبيعي است كه داوطلبان هنگام انتخاب رشته، به تحصيل در رشته‌هاي اشتغال‌زا، توجه بيشتر نشان خواهند داد.

عواملي كه به آن اشاره شد؛ سازنده محيط پيرامون ما هستند . اما بعضي از آنها مانند والدين آگاه، مشاورين و محيط آموزشي، به همراه كتاب هاي آشنايي با رشته ها، پيك سنجش، فارغ التحصيلان رشته ها، مي توانند به عنوان منابع اطلاعاتي در كسب آگاهي و مشورت در انتخاب رشته مورد استفاده فعال قرار بگيرند.

ب- عوامل دروني مهمي كه بايد در انتخاب رشته درنظر گرفته شود:

از ديگر عوامل موثر در انتخاب رشته عوامل دروني در خود افراد مي باشد عوامل دروني تأثيرگذار بر انتخاب رشته شامل موارد زيراست:

 • علايق
 • ارزشها
 • اعتقادات
 • توانايي‌ها و مهارتها
 • ويژگي‌هاي شخصيتي
 • اهداف
 • تجربيات

1- علايق:

توجه به علايق بويژه براي جوانان و به طور اخص در انتخاب رشته تحصيلي بسيار مهم و تعيين كننده است. ويكي از عوامل موثر در انتخاب رشته مي باشد در اين مفهوم، علايق افراد منجر به تمايل آنها به انجام فعاليت‌هاي متفاوتي شده و ويژگي هاي شخصيتي خاصي را شكل مي‌دهند. برخي از روان‌شناسان مانند هالند، معتقدند كه هر فرد با توجه به تفاوت هاي فردي و گرايشها، با نوع خاصي از رشته‌هاي دانشگاهي و به تبع آن مشاغل سازگار است. بنابراين افراد، با تحصيل در رشته­­اي كه با نوع شخصيت و علايق آنها همخواني دارد، راضي و موفق خواهند بود. به هرحال، علاقه به رشته تحصيلي، يكي از عوامل مهم موفقيت شما است. انتخاب رشته حتماً بايد با تلاش مستمر و پيگير همراه باشد، و داوطلب بايد كوشش لازم را براي رسيدن به الزامات تحصيل در آن رشته بنمايد.

2- ارزشها:

برخي ارزشهاي تأثيرگذار در انتخاب رشته عبارتند از:

 • كسب موقعيت اجتماعي
 • كسب شغل و درآمد مناسب
 • استقلال در زندگي
 • كمك به ديگران
 • ارتفاء سطح علمي و فرهنگي جامعه و…

توجه به ارزشهايي از اين قبيل بايد حتماً در انتخاب رشته مدنظر قرار گيرد و يكي از عوامل موثر در انتخاب رشته مي باشد كه تاثير زادي بر انتخاب فرد خواهد گذاشت. با انتخاب رشته تحصيلي مسير شغلي و نيز سطح و ميزان درآمد فرد تا حدودي معين مي‌گردد. مدرك تحصيلي و شغل متناسب با آن ، بخش مهمي از موقعيت اجتماعي آينده نزديك و دور فرد را تحت تأثير قرار مي‌دهد. موقعيت اجتماعي مناسب ، مي‌تواند رضايت خاطر و در نتيجه سلامت روحي و رواني فرد را تأمين كند.

3- اعتقادات:

برخي از داوطلبان، بويژه دختران، بودن در كنار خانواده بودن را بر هر چيز ديگري ترجيح مي‌دهند. بنابراين به هنگام انتخاب رشته بايد به محل تحصيل و رشته‌اي كه انتخاب مي‌كنند توجه نمايند. فضاي مذهبي و فرهنگي برخي خانواده‌ها با فعاليت فرزندانشان در برخي رشته هاي تحصيلي تناسبي ندارد. لذا داوطلبان بايد به هنگام انتخاب اين گونه رشته‌ها به تضادهاي احتمالي ميان فضاي حرفه‌اي و فضاي خانوادگي خود توجه لازم را مبذول نمايند.

4- توانايي‌ها، مهارت‌ها:

در انتخاب رشته مهارتها و توانايي­هاي داوطلبان براي ادامه تحصيل در يك رشته خاص اهميت زيادي دارد. در رشته­هايي مانند رياضي، مهندسي، جامعه­شناسي، روانشناسي، پزشكي، داروسازي و… هر يك توانايي خاصي را مي طلبد و لازم است داوطلب قبل از اينكه دست به انتخاب بزند ارزيابي درستي از مهارت ها و توانايي هاي خود داشته باشد.

5- ويژگي‌هاي شخصيتي :

بسياري از روانشناسان معتقدند بين نوع شخصيت افراد و موفقيت ايشان ارتباط قوي وجود دارد. همه ما مي‌دانيم افراد از نظر شخصيتي با هم تفاوتهاي زيادي دارند و اين تفاوت ناشي از عوامل زيستي و وراثتي است . روانشناسان طبقه‌بندي‌هاي مختلفي از ويژگي‌هاي شخصيتي ارائه كرده‌اند كه عمدتاً توصيف كننده نوع واكنش افراد به محركها است (مانند درونگرا در مقابل برونگرا، جمع‌گرا در مقابل فردگرا، هيجاني، آرام و …)

6- اهداف :

از ديگي عوامل موثر درانتخاب رشته اهداف هر داوطلب مي باشد با توجه به توانايي‌هاي شناختي و علمي، علايق و آگاهي‌هايي كه به دست مي‌آوريد هدف خود را براي ادامه تحصيل تعيين كنيد. هيچ تضميني وجود ندارد كه شما حتماً با دانشگاه رفتن فرد موفقي شويد. واقعگرا باشيد و هدفتان را درست انتخاب كنيد.

7- تجربيات داوطلب:

همه ما در دوران تحصيل كم و و بيش تجاربي را در مورد رشته‌هاي مختلف درسي به دست آورده‌ايم. اين تجربيات فردي يكي از عوامل بسيار مهم در انتخاب رشته است. ما قوياً به شما توصيه مي‌كنيم اين تجربيات و تصورات ناشي از آن را دست كم نگيريد و به آن بهاي لازم را بدهيد. زيرا جهت گيريِ علايق شما را تعيين مي‌كنند. در همين حال توصيه مي‌كنيم كه از درستي تصورات و تجربيات خود، مطمئن شويد، شايد در يك حادثه، ما تصور منفي از يك رشته تحصيلي پيدا كرده‌ايم يا بر اثر تجربه، تصور مثبت و خوشايندي از يك رشته تحصيلي ديگر بدست آورده باشيم. اين تجربيات و تصورات ارزشمند است، اما بايد با كمك و مشورت گرفتن از ديگران و جمع آوري اطلاعات، مطمئن شويم كه تصور مثبت يا منفي ما، واقعي و يا كاذب است.

نتيجه گيري

عوامل موثر در انتخاب رشته كنكور 98 براي هر فرد در هر مكاني ممكن است متفاوت با ديگران باشد. هر فرد با توجه به امكانات و شناختي دارد مي تواند براي خود تصميم گيري نمايد عوامل موثر در انتخاب رشته ممكن است براي فردي تركيبي از موارد بالا باشد اما در هر شرايط زماني و مكاني تاثيرات متفاوتي دارند.

دانش آموزان عزيز مي توانيد براي مشاوره امور تحصيلي با مشاوران تخصصي درخت دانش از طريق تلفن ثابت با شماره 9099072943 تماس بگيريد.

راههاي ارتباطي با كارشناسان و مشاوران درخت دانش شامل:

شماره تماس: 9099072943

كانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh
اينستاگرام مشاوره تحصيلي درخت دانش


برچسب‌ها: عوامل موثر در انتخاب رشته كنكور 98، عوامل موثر در انتخاب رشته كنكور 98، انتخاب رشته كنكور 98، عوامل بيروني مهم اثرگذار بر انتخاب رشته كنكور 98، انتخاب رشته تجربي 98، انتخاب رشته، رشته هاي بدون كنكور دانشگاه آزاد، عوامل دروني مهمي كه بايد در انتخاب رشته درنظر گرفته شود:، درخت دانش,
+ نوشته شده در پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت ۲۲:۱۶ توسط kholaseh hosaini دسته : نظر(0)